Αγώνες νοκ άουτ φάσης στο FIFA 2022

Η φάση των 16 διεξήχθη από τις 3 έως τις 7 Δεκεμβρίου.Ο νικητής του Ομίλου Α, Ολλανδία, σημείωσε γκολ μέσω των Μέμφις Ντεπάι, Ντέιλι Μπλιντ και Ντένζελ Ντάμφρις καθώς νίκησε τις Ηνωμένες Πολιτείες με 3–1, με τον Χάτζι Ράιτ να σκοράρει για τις Ηνωμένες Πολιτείες.Ο Μέσι σημείωσε το τρίτο του στο τουρνουά μαζί με τον Julián Álvarez για να δώσει στην Αργεντινή προβάδισμα δύο τερμάτων έναντι της Αυστραλίας και παρά το αυτογκόλ του Enzo Fernández από σουτ του Craig Goodwin, η Αργεντινή κέρδισε με 2–1.Το γκολ του Ολιβιέ Ζιρού και το τέρμα του Μπαπέ έδωσαν τη δυνατότητα στη Γαλλία να κερδίσει 3-1 επί της Πολωνίας, με τον Ρομπέρ Λεβαντόφσκι να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ για την Πολωνία από πέναλτι.Η Αγγλία κέρδισε τη Σενεγάλη με 3–0, με τα γκολ των Τζόρνταν Χέντερσον, Χάρι Κέιν και Μπουκάγιο Σάκα.Ο Daizen Maeda σκόραρε για την Ιαπωνία κόντρα στην Κροατία στο πρώτο ημίχρονο πριν από την ισοφάριση του Ivan Perišić στο δεύτερο.Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να βρει τη νικήτρια, με την Κροατία να νικάει την Ιαπωνία με 3-1 στη διαδικασία των πέναλτι.Ο Vinícius Júnior, ο Neymar, ο Richarlison και ο Lucas Paquetá σκόραραν όλοι για τη Βραζιλία, αλλά ένα βολέ του Νοτιοκορεάτη Paik Seung-ho μείωσε το έλλειμμα σε 4–1.Ο αγώνας του Μαρόκου με την Ισπανία έληξε ισόπαλος μετά από 90 λεπτά, στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση.Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πετύχει γκολ στην παράταση.Το Μαρόκο κέρδισε τον αγώνα με 3-0 στα πέναλτι.Ένα χατ-τρικ του Γκονσάλο Ράμος οδήγησε την Πορτογαλία να νικήσει την Ελβετία με 6–1, με τα γκολ των Πορτογάλων Πέπε, Ραφαέλ Γκερέιρο και Ραφαέλ Λεάο και του Ελβετού Manuel Akanji.

Οι προημιτελικοί διεξήχθησαν στις 9 και 10 Δεκεμβρίου.Κροατία και Βραζιλία έληξαν 0–0 μετά από 90 λεπτά και πήγαν στην παράταση.Ο Νεϊμάρ σκόραρε για τη Βραζιλία στο 15ο λεπτό της παράτασης.Η Κροατία όμως ισοφάρισε μέσω του Μπρούνο Πέτκοβιτς στη δεύτερη περίοδο της παράτασης.Με τον αγώνα ισόπαλο, η διαδικασία των πέναλτι έκρινε τον αγώνα, με την Κροατία να κερδίζει τη διαδικασία με 4–2.Ο Ναχουέλ Μολίνα και ο Μέσι σκόραραν για την Αργεντινή πριν ο Γουάουτ Βέγκχορστ ισοφαρίσει με δύο γκολ λίγο πριν το τέλος του αγώνα.Ο αγώνας πήγε στην παράταση και στη συνέχεια στα πέναλτι, όπου η Αργεντινή θα κέρδιζε με 4–3.Το Μαρόκο νίκησε την Πορτογαλία με 1–0, με τον Γιουσέφ Εν-Νεσύρι να σκοράρει στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.Το Μαρόκο έγινε το πρώτο αφρικανικό και το πρώτο αραβικό έθνος που προκρίθηκε μέχρι τα ημιτελικά του διαγωνισμού.Παρά το γεγονός ότι ο Χάρι Κέιν σκόραρε ένα πέναλτι για την Αγγλία, δεν ήταν αρκετό για να νικήσει τη Γαλλία, η οποία κέρδισε 2-1 χάρη στα γκολ των Ορελιέν Τσουαμένι και Ολιβιέ Ζιρού, στέλνοντάς τη στον δεύτερο συνεχόμενο ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ελάτε να σχεδιάσετε τη δική σας ομπρέλα για να στηρίξετε την ομάδα!

Ώρα δημοσίευσης: Δεκ-13-2022